Test opalarki Steinel HG 2120 E i pirometru HL Scan

W redakcyjnym warsztacie mieliśmy okazję przyjrzeć się bliżej nowej opalarce Steinel HG 2120 E współpracującej z pirometrem HL Scan służącym do bezdotykowego mierzenia temperatury nagrzewanych elementów. Sprawdziliśmy użyteczność tej pary urządzeń w operacjach wymagających dokładności i optymalnego dozowania wielkości przepływu powietrza oraz temperatury.

Opalarka HG 2120 E
Jest to najnowsze dziecko niemieckiej firmy Steinel, która od wielu lat jest czołowym i jednocześnie największym producentem opalarek na świecie. W testowanej opalarce zastosowano element grzewczy o mocy 2200 W oraz wentylator napędzany silnikiem elektrycznym. Przypomnijmy, zadaniem wentylatora jest wytworzenie odpowiednio silnego strumienia powietrza, które przepływa przez komorę z elementem

grzewczym (grzałkę), gdzie jest ogrzewany do odpowiedniej temperatury, i następnie przez dyszę roboczą kierowany na obrabiany cieplnie obiekt. Testowana opalarka ma konstrukcję pistoletową i wykonano ją z bardzo dobrej jakości odpornego na uszkodzenia mechaniczne tworzywa sztucznego.

W Steinelu HG 2120 E zastosowano dość rozbudowany elektroniczny układ sterujący. Korzystając z niego, możemy 3-stopniowo regulować wielkość przepływu powietrza i płynnie w dziewięciu zakresach wysokość jego temperatury. Mamy więc jego wydatek wynoszący: 150 l/min (1. stopień), 150-300 l/min (2.) i 300-630 l/min (3.), jak też dwa zakresy temperatur: do 80°C dla wydatku 1. stopnia oraz 80-630°C dla 2. i 3. W instrukcji obsługi znajduje się tabela podająca wielkości osiąganych temperatur na wydatkach stopnia 2. i 3. z dokładnością ±20°C, która zależy od położenia pokrętła nastawczego.

Do sterowania wielkością przepływu powietrza służy włącznik główny znajdujący się w tylnej części rękojeści, zaś temperatury – pokrętło zlokalizowane w tyle korpusu. Dzięki temu obsługa opalarki jest intuicyjna i może odbywać się kciukiem. Warto tu wspomnieć, że w opalarce zastosowano bezpiecznik termiczny, który całkowicie unieruchamia on urządzenie w przypadku przegrzania. W wyższych modelach Steinel stosuje bezpiecznik 2-stopniowy.

Pirometr HL Scan
Na górze korpusu opalarki znajduje się mocowanie pirometru HL Scan, który stanowi jej opcjonalne wyposażenie. Do mierzenia temperatury HL Scan posługuje się analizą promieniowania podczerwonego. Generowana przez diodę przyrządu czerwona plamka pełni funkcję celownika. Inaczej mówiąc wyznacza pole pomiarowe, od którego powierzchnia obiektu mierzonego powinna być co najmniej 2 razy większa, aby pomiar temperatury było dokładny. HL Scan pozwala bezpiecznie mierzyć temperatury obiektów w zakresie od 0 do 300oC. Jego dokładność dla temperatur w zakresie 0-100oC wynosi ±2oC, zaś dla 100-300oC – ±5oC. Pirometr charakteryzuje się dobrą rozdzielczością optyczną (czyli stosunkiem odległości od obiektu do średnicy pola, dla którego wykonywany jest pomiar) wynoszącą 10:1. HL Scan jest specjalnie przeznaczony do współpracy z opalarkami Steinela (modele HL 1920, HL 2020 E, HG 2120 E i HG 2320 E). Dlatego odpowiednio ustawiono jego optymalną odległość pomiarową od powierzchni, której temperatura jest określana. Wynosi ona 15 cm, licząc od dyszy głównej opalarki, na którą nakłada się odpowiednio profilowane dysze robocze. HL Scan można stosować z dyszami redukcyjnymi 9 i 14 mm oraz szerokostrumieniowymi 50 i 75 mm.

Pirometr został wyposażony w kolorowo podświetlany wyświetlacz ciekłokrystaliczny i rozbudowaną elektronikę z przyciskami włącznika-trybu pracy (mode) oraz „+” i „-” służącymi do ustawiania wartości parametrów pracy urządzenia, jak też aktywacji/dezaktywacji niektórych funkcji. Elektronika umożliwia ustawienie wartości zadanej temperatury, stopnia tolerancji alarmu, stopnia emisji dla danego rodzaju materiału, włączenie/wyłączenie podświetlenia ledowego wyświetlacza oraz sygnału alarmu dźwiękowego. Miernik jest zasilany z baterii 9 V (NEDA 1604A/D, IEC 6F22/6LR61).

Jak już nadmieniliśmy, HL Scan ma bardzo przydatną w pracy opalarką funkcję alarmową, która aktywuje się przy przekroczeniu ustawionej wartości temperatury. Alarm ma postać sygnału akustycznego i wizualnego (niebieskie i czerwone podświetlenie tła). Wyzwalany jest po przekroczeniu (czerwone podświetlenie) ustawionej wartości temperatury lub jej spadku (niebieskie). W przypadku utrzymywania się zadanej temperatury tło

ma kolor zielony. Podświetlenie niebieskie, zielone i czerwone informuje też o stopniu nagrzania obrabianej powierzchni.

Wnioski z redakcyjnych testów
Podczas redakcyjnych prób sprawdziliśmy użyteczność zestawu narzędziowego złożonego z opalarki Steinel HG 2120 E i pirometru HL Scan. Dlatego trochę poeksperymentowaliśmy nim, mierząc temperaturę nagrzewanych powierzchni i obserwując zmiany jej wartości. HL Scan okazał się bardzo przydatny do zwiększenia wydajności pracy opalarką, gdyż umożliwia nagrzanie powierzchni do temperatur granicznych dla ich topnienia czy przypalania. Takie jego wykorzystanie umożliwia np. szybsze suszenie farby bez jej przypalania czy usuwanie przylutowanych elementów bez powodowania uszkodzeń płytki. Drugi rodzaj aplikacji to delikatna obróbka termiczna z zastosowaniem niewielkich temperatur. Takie zastosowanie testowanego zestawu zabezpiecza nas przed uszkodzeniami powierzchni np. podczas oklejania karoserii samochodowej ozdobnymi foliami samoprzylepnymi. Podczas takich prac szczególnie przydaje się, oprócz pirometru, szeroki zakres regulacji opalarki. Trzeci ważny pożytek to praca opalarką z optymalną temperaturą, np. podczas zgrzewania elementów z tworzyw sztucznych. Tu też korzystamy i z pirometru, i z szerokiego zakresu regulacji opalarki. Dzięki nim możemy ustawić optymalne parametry działania opalarki, pracować wydajnie i bez narażania na uszkodzenia powierzchni obrabianej cieplnie. Oczywiście, korzyści jest o wiele więcej niż tu wymieniliśmy. Jednakże największa z nich i fundamentalna dla wszystkich pozostałych pożytków to ciągła kontrola temperatury nagrzewanych opalarką elementów czy powierzchni. I to ona stanowi o innowacyjności połączenia opalarki i pirometru.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments