Test wierteł SDS-plus marki Jufisto

Marka Jufisto, należąca PS Trading, wprowadziła na polski rynek 4-ostrzowe wiertła SDS-plus. Narzędzia są przeznaczone do wiercenia udarowego w twardych materiałach, m.in. w betonie, żelbetonie, kamieniu, cegle, itd. Sprawdziliśmy je w redakcyjnym warsztacie.


Wiertła SDS-plus marki Jufisto przeznaczone są przede wszystkim do wiercenia w cegle, betonie, betonie zbrojonym i kamieniu naturalnym oraz w innych materiałach ceramicznych, mają średnice od 4 do 16 mm i długość całkowitą od 110 do 410 mm. Zastosowano w nich kilka nowatorskich rozwiązań. Ich głowica jest bowiem zakończona 1-częściowym 4-krawędziowym ostrzem z węglika spiekanego o specjalnie zoptymalizowanej geometrii. Bardzo

twarda widiowa końcówka jest głęboko osadzona w stalowej głowicy wiertła i przylutowana do niej, dzięki czemu narzędzie osiąga maksymalną trwałość i żywotność.

Geometrię głowicy roboczej zaprojektowano tak, żeby wszystkie cztery krawędzie tnące pracowały, kiedy narzędzie natknie się na twardą przeszkodę, czyli np. na zbrojenie. Każde ostrze ma sfazowaną końcówkę, która zabezpiecza je przed wykruszeniem w przypadku natrafienia na pręt zbrojeniowy. W centralnej części głowicy udarowej znajduje się wystający wierzchołek z bardzo krótkim ścinem, który ułatwia rozpoczęcie wiercenia w dokładnie wyznaczonym punkcie i pomaga w utrzymaniu okrągłości wierconego otworu. Zaostrzenie wierzchołka płytki stało się możliwe dzięki zastosowaniu bardzo wytrzymałego gatunku węglika spiekanego (twardość 90,5 HRC). Skutkiem zastosowania takiej geometrii jest łatwiejsze zagłębianie się wiertła w obrabianym elemencie i kruszenie większej ilości materiału. Głowica narzędzia ma wymiary nieco większe od pozostałej części, czyli spirali odprowadzającej urobek. Dzięki temu nie istnieje ryzyko zakleszczenia się narzędzia w wierconym otworze; a sam kształt wierconego otworu ma gładkie ścianki. W wiertłach SDS-plus Jufisto wykonano spiralę 4-zwojną. Specjalna geometria spiralnych rowków o dużej głębokości umożliwia efektywne usuwanie dużej ilości urobku, co pozytywnie wpływa na szybkość wiercenia.

W redakcyjnym warsztacie przeprowadziliśmy test wierteł Jufisto na szybkość wiercenia w betonie B45 i betonie B35 zbrojonym prętami stalowymi o średnicy 10 mm oraz w granicie. Użyliśmy do tego młotowiertarek Hitachi DH 28PC (moc – 720 W, energia pojedynczego udaru – 3,5 J, obroty luzem – 1050/min, częstotliwość udarów – 4000/min) oraz akumulatorowej Milwaukee M18 CHX (zasilanie – bateria Li-ion 18 V/4,0 Ah, energia pojedynczego udaru – 2,5 J, obroty luzem – 1400/min, częstotliwość udarów – 4900/min). Podczas testów sprawdzaliśmy wiertła SDS-plus Jufisto o średnicy 10 i 12 mm. Wiercenie przez zbrojenie (wiertło przeszło bokiem, zeszlifowując ok. 1/2 średnicy pręta stalowego) na głębokość 80 mm wykonaliśmy w 22,23 s przy użyciu Hitachi DH 28PC i wiertła 10 mm. Nie doszło do zakleszczenia narzędzia, co świadczy o jego prawidłowej geometrii, ani do wypadnięcia płytki węglikowej, co oznacza, że wiertło ma wysokiej jakości wykonanie. W następnej próbie otwór w betonie B45 o średnicy 12 cm i głębokości 116 mm (Hitachi DH 28PC) powstał w czasie 29,84 s. W tym samym materiale otwór o średnicy 10 mm i głębokości 83 mm (Milwaukee M18 CHX) wykonaliśmy w 22,13 s. Test zakończyliśmy wywierceniem otworu o średnicy 10 mm i głębokości 77 mm (Hitachi DH 28PC) w granicie. Zadanie wykonaliśmy w czasie w 23,89 s. 


Naszym zdaniem wiertła SDS-plus Jufisto to narzędzia, które mają zarówno wysoką trwałość, jak i dużą wydajność. Sprawdzą się podczas prac budowlanych, remontowych i instalacyjnych.

 

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments