Festool i budownictwo drewniane (część II). Prace montażowe podczas budowy domu drewnianego

W lutym br. Festool w swojej centrali w Wendlingen zorganizował konferencję, na którą zaprosił dziennikarzy branżowych z Europy. Głównym tematem były systemowe rozwiązania Festool przeznaczone dla budownictwa drewnianego. W pierwszej części artykułu omówiliśmy systemy narzędziowe Festool służące do cięcia materiałów drewnianych i izolacyjnych, a w drugiej części zajmiemy się wierceniem, wkręcaniem i montażem suchej zabudowy.

Do wiercenia i wkręcania wkrętów czy metrycznych lub calowych śrub, jak też do montażu suchej zabudowy Festool oferuje elektronarzędzia bezprzewodowe należące do systemu PowerSelect. System ten tworzy połączenie wysokiej jakości akumulatora Li-Ion o pojemności 5.2 Ah i napięciu 18 V z bezszczotkowym silnikiem

EC-TEC stosowanym w elektronarzędziach Festool. Zapewnia to optymalne wykorzystanie energii zgromadzonej w ogniwach, większą efektywność pracy i długą żywotność narzędzi. Akumulator jest kompatybilny ze wszystkimi maszynami bezprzewodowymi Festool o napięciu zasilania 18 V, co oznacza, że może być użyty do ich zasilania. Dzięki temu możemy elastycznie konfigurować zestawy narzędziowe Festool złożone z elektronarzędzia bezprzewodowego 18 V, akumulatora i ładowarki. To systemowe rozwiązanie obniża koszty zakupu elektronarzędzi bezprzewodowych Festool, gdyż pozwala wykorzystywać tylko tyle akumulatorów i ładowarek, ile nam potrzeba. Np. do posiadanego zestawu dwóch baterii, ładowarki i maszyny Festool możemy dokupić następne urządzenie Festool w tzw. wersji BASIC, czyli bez niepotrzebnych nam akumulatorów i ładowarki. Jeśli uznamy, że do pracy jest nam potrzebny kolejny akumulator, to możemy go zakupić bez ładowarki czy maszyny. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie mamy w parku maszynowym zbdnych akumulatorów oraz ładowarek i wszystkie urządzenia są w pełni wykorzystywane w pracy.


Wiercenie i wkręcanie

Dla budownictwa drewnianego Festool oferuje obszerny program elektronarzędzi bezprzewodowych służących do wiercenia i wkręcania. Ich omawianie zaczniemy od wiertarko-wkrętarek DRC/PDC 18/4 Li (model PDC ma udar mechaniczny). Zastosowano w nich najbardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne spotykane obecnie w tego typu elektronarzędziach bezprzewodowych. Serce urządzeń stanowi wspomniany bezszczotkowy wysokosprawny silnik EC-TEC. Sterowany jest zaawansowanym chipowym układem elektronicznym z mikrofalownikiem. Dzięki temu możemy nie tylko regulować wielkość obrotów, ale także odpowiednio zmieniać wartość maksymalnego momentu obrotowego oraz błyskawicznie zatrzymywać wiertarko-wkrętarki po jego przekroczeniu. Ta ostatnia funkcja zwana jest niekiedy sprzęgłem elektronicznym. W wypadku Festool DRC/PDC 18/4 Li jest ono znacznie dokładniejsze niż mechaniczne sprzęgła stosowane w większości (prawie 100%) wiertarko-wkrętarek dostępnych na rynku. Omawiane urządzenia Festool oferują nam 12 ustawień elektronicznego sprzęgła, co oznacza 48 dostępnych wartości momentu, gdyż dysponują czterema biegami. Żadna maszyna, dostępna obecnie na rynku, nie oferuje tak dużej liczby ustawień momentu obrotowego.
 
I tak oto doszliśmy do kolejnej bardzo ważnej cechy Festool DRC/PDC 18/4 Li, czyli do 4-biegowej przekładni planetarnej (zakres obrotów – 400–3800/min). To rozwiązanie pozwala optymalnie dopasować parametry pracy maszyny praktycznie do każdego zadania, które wykonuje się ręczną elektryczną wiertarką lub wkrętarką na placu budowy domu drewnianego. Możemy Festool DRC/PDC 18/4 Li wiercić na I biegu duże otwory czy montować grube wkręty ciesielskie dzięki wysokiemu momentowi 60 Nm. Jeśli nie potrzebna nam duża siła, redukujemy ją mechanicznie oraz elektronicznie i możemy wykonywać delikatniejsze operacje wiercenia mniejszych otworów czy wkręcania niewielkich wkrętów, do czego posłużą nam biegi od 2. do 4. Oprócz czterech biegów mamy jeszcze w Festool PDC 18/4 Li mechanizm udaru mechanicznego, który pozwala z kolei wiercić w miękkim materiale ceglano-betonowym. Na czwartym biegu Festool dysponuje udarami o częstotliwości 76.000/min (najwyższe na rynku), co pozwala na bardzo szybkie postępy w pracy.

Bardzo istotną cechą Festool DRC/PDC 18/4 Li jest systemowy uchwyt narzędziowy. Umożliwia on szybką i beznarzędziową wymianę (FastFix) różnych uchwytów narzędziowych: szybkomocującego wiertarskiego, uchwytu narzędziowego CENTROTEC (szybkomocujący gniazdowy 6-kątny standardu Festool), uchwytu do bitów CENTROTEC, głowicy kątowej, ogranicznika głębokości wkręcania

(specjalny 6-kątny uchwyt gniazdowy 1/4” wyposażony w rozłączające sprzęgło kłowe), adaptera do montażu kluczy nasadowych z kwadratowym zabierakiem 3/8”. Ponadto w Festool DRC/PDC 18/4 Li można montować bity czy np. adaptery służące do montażu różnego typu osprzętu.

Jak widać, wiertarko-wkrętarki Festool DRC/PDC 18/4 Li to systemowe rozwiązanie umożliwiające szybkie i dokładne wykonanie większości prac związanych z wierceniem otworów i wkręcaniem. Warto tu wspomnieć, że ich przewodowym odpowiednikiem są 4-biegowe wiertarki Festool QUADRILL DR i PD o podobnej funkcjonalności i optymalnym dostosowaniu do faktycznie wykonywanych prac w budownictwie i budownictwie drewnianym.

Jak wiadomo, w nowoczesnych domach drewnianych stosuje się też elementy z twardych materiałów, np. z kamienia. Do ich obróbki posłuży nam młotowiertarka Festool BHC 18. Urządzenie ma zmodyfikowaną budowę „L” i rękojeść w kształcie litery „D”. Zastosowano też w nim wspomniany silnik bezszczotkowy EC-TEC, 1-biegową przekładnię i pneumatyczny mechanizm udarowy. BHC 18 generuje obroty 0–1100/min oraz udary 0–4895/ o sile 1,8 J. Szybkość i siła pracy jest płynnie sterowana elektronicznie. Młotowiertarka ma dwa tryby pracy: wiercenie z udarem i bez udaru. Wybiera się je pokrętłem znajdującym się z boku obudowy przekładni i mechanizmu udarowego. Młotowiertarką BHC 18 wywiercimy w betonie otwory o średnicy 18 mm (wiertła SDS-plus) i 68 mm (koronki SDS-plus), w stali – 13 mm, i w drewnie – 25 mm. Urządzenie wyposażono w szybkomocujący uchwyt SDS-plus. Warto tu wspomnieć, że wśród akcesoriów dodatkowych do Festoola BHC 18 jest uchwyt CENTROTEC z adapterem SDS-plus, za pomocą którego można montować wiertła i bity systemu CENTROTEC, co pozwala też młotowiertarką wykonywać wiercenia w drewnie i operacje montażu wkrętów. Festool BHC 18 w codziennej pracy zapewnia wysoką wydajność wiercenia, a przy tym jest niezmiernie wygodny i łatwy w operowaniu oraz przyjazny dla użytkownika, praktycznie bezwibracyjny. Pracuje się nim równie dobrze dwoma rękami, jak i jedną.


Montaż suchej zabudowy i płyt wiórowych

Podczas budowy domu drewnianego ściany pokrywa się płytami wiórowymi i gipsowo-kartonowymi. Do ich montażu służą akumulatorowe wkrętarki Festool DURADRIVE: DWC 18-4500 i DWC 18-2500. Mają one różne obroty: 4500/min (DWC 18-4500) i 2500/min (DWC 18-2500) i momenty obrotowe 14 Nm (DWC 18-4500) i 18 Nm (DWC 18-2500). Zrezygnowano w nich z najpowszechniej stosowanego w tego typu maszynach mechanicznego sprzęgła kłowego i tym samym doprowadzono do sytuacji, w której silnik pracuje dokładnie tyle, ile trzeba. Nie ma „pustych” przebiegów, które skracają żywotność sprzęgła kłowego i niepotrzebnie wyczerpują akumulator. We wkrętarkach zastosowano tryby AUTO (automatyczny) i MAN (ręczny). Obie maszyny uruchamia się po dociśnięciu wrzeciona do wkrętu, ale w przypadku trybu AUTO nie trzeba trzymać wciśniętego włącznika spustowego, co ułatwia i przyspiesza osadzanie wkrętów i jest unikalną funkcją oferowaną tylko przez Festool. Wkrętarki Festool DURADRIVE wyposażono w demontowalne podajniki wkrętów służące do seryjnego wkręcania. Oczywiście użytkownicy mają też do dyspozycji tradycyjny ogranicznik głębokości wkręcania. Oba urządzenia, bez względu na swoją konfigurację, zapewniają dokładność montażu wkrętów wynoszącą 0,1 mm. Wkrętarki Festool DURADRIVE znacznie przewyższają poręcznością i wygodą pracy konkurencyjne elektronarzędzia zasilane sieciowo lub bateryjnie, i często

są od nich bardziej wydajne. Stanowią one przykład wysokiego stopnia dojrzałości technicznej, zaawansowanej ergonomii i optymalnego dopasowania maszyn do wykonywanych nimi zadań.


Komunikacja ze światem i między pracownikami

Festool nie tylko stara się ułatwić i przyspieszyć prace w budownictwie, ale także uczynić je przyjemniejszymi i usprawnić komunikację między pracownikami firmy wykonawczej. Dlatego swoją ofertę maszyn uzupełnił o akumulatorowe radio SYSROCK. Zaskakuje ono nie tylko doskonałą jakością dźwięku, lecz również niewielkimi wymiarami. Wysoką moc akustyczną zawdzięcza specjalnie zaprojektowanej komorze rezonansowej umożliwiającej uzyskanie pełnego i przestrzennego dźwięku. W połączeniu z układami DSP i DRC (Digital Signal Processor oraz Dynamic Range Control) radio SYSROCK oferuje zrównoważony i perfekcyjny dźwięk na każdym poziomie głośności. Ponadto firma Festool wyposażyła je w mocny 2,5-calowy głośnik z magnesem neodymowym, elastyczną antenę oraz wytrzymałą obudowę z gumowymi elementami, które zabezpieczają urządzenie przed uderzeniami oraz wyślizgnięciem z dłoni. Nowoczesne wzornictwo wraz z wyświetlaczem LCD umożliwia intuicyjną oraz łatwą obsługę radia. Ponadto można je zasilać za pośrednictwem odpowiedniego złącza z akumulatorów litowo-jonowych Festool 10,8-18 V lub też za pomocą zawartego w zakresie dostawy adaptera sieciowego. Zarówno przy użyciu złącza Bluetooth, jak i zintegrowanego wejścia AUX-IN radio SYSROCK można bardzo łatwo połączyć z urządzeniami mobilnymi, takimi jak smartfony, odtwarzacze MP3 oraz tablety. W połączeniu ze smartfonem, dzięki funkcji zestawu głośnomówiącego, urządzenia można używać do telefonowania. Umożliwia więc ono nie tylko słuchanie radiowych serwisów informacyjnych czy muzyki, co uprzyjemnia pracę, ale także usprawnia łączność pomiędzy pracownikami firmy.


Service all-Inclusive

Nasz 2-częściowy przegląd pokazuje, że Festool oferuje pełny zestaw maszyn przeznaczonych do prac prowadzonych na budowie domów drewnianych. Są to urządzenia i systemowy osprzęt charakteryzujące się najwyższą na rynku jakością, maksymalnie dostosowane do faktycznie wykonywanych prac, zapewniające wymaganą we współczesnym budownictwie drewnianym wysoką dokładność obróbki, jak też jej efektywność oraz prostotę i wygodę prowadzonych prac. Jednakże Festool zadbał nie tylko o spełnienie wymagań dotyczących samej pracy, ale także o serwis swoich maszyn. I zaoferował wyjątkową usługę dla swoich narzędzi: Service all-Inclusive. Dzięki niemu użytkownik może skoncentrować się na tym, co najważniejsze, czyli na swojej pracy. Przez 36 miesięcy od daty zakupu zarejestrowanego urządzenia Festool nie musi martwić się o koszty związane z jego naprawą czy częściami zamiennymi. Dla użytkownika oznacza to, że koszt eksploatacji maszyny przez trzy lata stanowi cena zapłacona za nią u dystrybutora Festool. Dodatkowo pakiet ten przez 36 miesięcy zawiera ubezpieczenie maszyny przed kradzieżą. W jej przypadku użytkownik otrzyma nowe urządzenie, czego warunkiem jest wpłata wkładu własnego w wysokości 400 PLN. Ponadto Service all-Inclusive zapewnia 10 lat dostępności części zamiennych lub w przypadku niespełnienia tego zobowiązania – bezpłatnie nowe urządzenie odpowiadające swoją funkcjonalnością temu, do którego nie ma już części. Każdy kupujący elektronarzędzia Festool może je przez 15 dni testować i oddać do dystrybutora, jeśli nie spełniają jego oczekiwań, otrzymując pełny zwrot zapłaty. Można więc powiedzieć, że maszynami Festool nie tylko wykonamy szybko i dokładnie wszystkie prace na budowie domu drewnianego, ale także nie musimy martwić się o ich sprawność i koszty eksploatacji, a także o niedopasowanie

do wykonywanych zadań.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments