CARAT w Hitachi

Niedawno koncern Hitachi zakupił znaną holenderską markę CARAT, którą sygnowano profesjonalne narzędzia diamentowe przeznaczone dla budownictwa. Pierwsze produkty spod tego znaku znalazły się na rynku polskim już na początku tego roku. Obecnie mamy pełną dostępność narzędzi i sprzętu CARAT wraz z kompletnym katalogiem.

CARAT to ceniona w Europie i na świecie marka narzędzi diamentowych oraz sprzętu przeznaczonego dla budownictwa, która obecnie należy do koncernu Hitachi. Oznaczono nią bardzo szeroki asortyment tego typu produktów. Mamy więc tarcze diamentowe do cięcia, szlifowania, ściernice do obróbki fug i tarcze garnkowe do szlifowania, korony diamentowe, maszyny dla glazurników, wiertnice diamentowe, szlifierki, przecinarki

jezdne, przecinarki budowlane, piły ścienne i wiele użytecznych akcesoriów, takich jak osłony do szlifierek z odsysaniem czy stojaki wiertarskie.

Tarcze diamentowe do cięcia i szlifowania. Zostały podzielone na cztery klasy jakościowe – BRILLIANT, PREMIUM, STANDARD i ECONOMY – oraz czytelnie oznaczone kolorami (np. szary oznacza tarcze uniwersalne), co pozwala szybko dobrać odpowiednie materiałowo narzędzie. Właściwości – takie jak wysokość i grubość segmentu, jego połączenie laserowe ze stalowym korpusem, rodzaj obróbki (na mokro lub sucho), itp. – zostały oznaczone czytelnymi piktogramami. Wśród tarcz diamentowych do cięcia mamy tarcze uniwersalne i specjalizowane do cięcia betonu, kamienia, kafli i glazury, eternitu, kompozytów włóknistych, tworzyw sztucznych, asfaltu i materiałów abrazywnych (np. świeżego betonu). Można je w zależności od wykonania i średnicy (od 115 do 350 mm) stosować w szlifierkach kątowych, jak i przecinarkach spalinowych, maszynach stacjonarnych lub półstacjonarnych typu przecinarki czy piły ścienne. Osobną grupę stanowią tarcze do obróbki połączeń między cegłami czy bloczkami oraz tarcze garnkowe do szlifowania betonu czy kamienia, usuwania klejów, bitumin, powłok malarskich, żywic syntetycznych, itd. Przeznaczone są do stosowania ze szlifierkami kątowymi i mają średnice od 100 do 180 mm.

Korony i koronki diamentowe
Podzielono je na dwie klasy jakościowe PREMIUM oraz STANDARD i podobnie jak tarcze oznaczono kolorami, które komunikują użytkownikom ich przeznaczenie. I tak mamy korony niebieskie do materiałów twardych i betonu oraz czerwone do materiałów abrazywnych, cegły itp. Korony dostępne są w średnicach od 8 do 600 mm i mogą być w zależności od wykonania oraz przeznaczenia stosowane na mokro lub sucho. Osobną grupę koron stanowią wiertła rurowe i koronki z nasypem diamentowym stosowane do wiercenia na mokro lub sucho w gresie, glazurze i kaflach za pomocą wiertarek, wiertarko-wkrętarek oraz szlifierek kątowych.

Maszyny do cięcia, szlifowania oraz wiercenia
To bardzo rozbudowany dział produktów marki CARAT. Ich ofertę otwiera kompaktowa przecinarka do kafli MICROCOUP 180 ALU, a po niej mamy bardziej zaawansowane tego typu maszyny: MICROCOUP 230, MICROCOUP 230 DELUXE, MICROCOUP 260 MICROCOUP 1200. Osobną linię najbardziej zaawansowanych przecinarek do kafli tworzy seria CARACOUP umożliwiająca wykonywanie bardzo dokładnych cięć. Wśród tego typu maszyn marki CARAT nie zabrakło ręcznej przecinarki do kafli, która jest bardzo popularna wśród glazurników.
Następną serię sprzętu budowlanego stanowią maszyny do cięcia kamienia serii P-3500 LASER (6 modeli). Mamy także mieszalnik MIXER 50 SUPER, ukośnicę do kamieni EASY-COUP 350, przecinarki budowlane S-COUP 350 (uniwersalna), T-3510 LASER, T-6010 LASER, T-7010 i P-7010 LASER, piłę ścienną W-5421, szlifierki BS-1252 DUSTEC® i przecinarkę jezdną CARAT VZ-450 napędzaną silnikiem Hondy.

Zupełnie osobną grupę sprzętu, której poświęcono cały rozdział w katalogu CARAT, stanowią wiertnice. Wyposażono je w unikalny elektroniczny system Centrotec, który zabezpiecza silniki tych maszyn przed negatywnymi skutkami przeciążenia. Dzięki niemu operator widzi i czuje, kiedy dochodzi do nadmiernego obciążenia sprzętu. Rzadziej też pracuje sprzęgło, co oznacza wydłużoną żywotność tego elementu. Centrotec umożliwia wiercenie z maksymalnym momentem przy każdej prędkości obrotowej, co daje szybsze postępy w pracy oraz obniża koszty utrzymania sprzętu. Ofertę wiertnic otwierają modele umożliwiające wiercenie

ręczne: A-1651 do wiercenia na sucho, A-1810 DUSTEC® ze zintegrowanym systemem odsysania, A-1811 do pracy na mokro, A-2011 i A-2012 do pracy na sucho i mokro. Kolejne urządzenia to systemy wiertnicze złożone z napędów wiertarskich i statywów: AS-2512 (średnica wiercenia do 250 mm) i AS-3312 (do 350 mm). Do wymienionych maszyn Carat oferuje statywy, hydronetki, pierścienie do chłodzenia wodą, urządzenie i osprzęt do wytwarzania próżni.

Akcesoria
To bardzo rozbudowany dział produktów CARAT. Mamy tu uchwyty, adaptery, przedłużki i trzpienie centrujące do koron diamentowych, wspomniane statywy i hydronetki, wiertła pilotowe, uniwersalną osłonę szlifierską z odsysaniem pyłu, system poziomowania kafli. Jednym słowem, wszystko czego współczesny fachowiec potrzebuje na placu budowy, aby sprawnie wykonywać pracę.

Reasumując, marka CARAT znacznie uzupełnia ofertę elektronarzędzi oraz osprzętu Hitachi i pozwala japońskiemu koncernowi być prawdziwie kompleksowym oferentem profesjonalnego sprzętu stosowanego we współczesnym budownictwie. Wpisuje się też w ducha marki Hitachi, która słynie szczególnie z elektronarzędzi typowo budowlanych, m.in. z elektropneumatycznych młotów kombi i kujących typu SDS-plus oraz SDS-max.

ZOBACZ TAKŻE
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments